luni, 8 aprilie 2019
Echipele Serviciului Gestionare Spații Verzi din cadrul Primăriei Municipiului Constanța continuă plantările de primăvară. În perioada 01.04.2019-05.04.2019, s-au plantat meri decorativi (Malus floribunda, Malus Royalty), arborele lui Iuda (Cercis siliquastrum), corcoduși roșii (Prunus nigra) și vișini turcești (Prunus mahaleb), dar și arbuști ornamentali din speciile Cotinus coggygria (Scumpie), Mahonia aquifolium (Mahonie), Philadelphus coronarius varietatea Duplex (Iasomie), Kerria japonica (Trandafir domnesc), Spiraea ssp. (Cununiță, Floarea miresei) şi Punica granatum (Rodiu). Zonele în care s-a acționat sunt următoarele:
Campania de plantare va continua până în luna iunie a acestui an. Facem apel la constănţeni să protejeze plantațiile nou-înființate, să contribuie la menținerea acestora în stare de vegetație și, dacă este cazul, să sesizeze Primăria Constanţa (0241.550055) sau Direcția Generală Poliția Locală (0241.484205 sau 0799.606142 - WhatsApp) în situația în care constată acte de vandalism sau de sustragere a materialului dendro-floricol din teren.