Noaptea Campionilor va fi pusă în scenă de OSS Fighters și Dynamite Fighting Show

joi, 8 decembrie 2022 - joi, 8 decembrie 2022

afis

Asociația „Club Sportiv OSS Constanța” alături de Asociația Tomis Antidrog și DFS (Dynamite Fighting Show) organizează evenimentul sportiv internațional „Gala OSS Fighters Ediția 08” – Noaptea Campionilor în data de 08 decembrie 2022, la Sala Sporturilor din Constanța, de la ora 20:00. Proiectul este finanțat de Primăria Municipiului Constanța.

Colaborarea nou-încheiată cu DFS (Dynamite Fighting Show) pentru „Gala OSS Fighters Ediția 08” are scopul de a continua campania socială în rândul tinerilor inițiată de DFS încă de la înființare, și în instituțiile de învățământ din Constanța pentru promovarea luptei antibullying prin sportivul Cătălin Moroșanu.

Prin organizarea Galei OSS Fighters Ediția 08 cu sprijinul financiar al Primăriei municipiului Constanța se dorește totodată și promovarea orașului Constanța și a celor mai frumoase obiective turistice.

Gala OSS Fighters Ediția 08 - Noaptea Campionilor va cuprinde 9 meciuri pe cardul principal și alte două în undercard.

Sportivi din Brazilia, Maroc, Olanda și Franța sunt de asemenea confirmați pentru gala de pe 8 decembrie.

Până la desfășurarea „Galei OSS Fighters Ediția 08”, Asociația Tomis Antidrog Constanța și sportivii conduși de Cătălin Moroșanu vor susține și campanii în școlile din Constanța pentru a transmite mesaje adresate în special tinerilor, despre efectele nocive ale consumului de droguri, dar și importanța practicării unui sport în viața acestora.

Cântarul oficial al „Galei OSS Fighters Ediția 08” va avea loc miercuri, 07 decembrie.

Evenimentul sportiv internațional „Gala OSS Fighters Ediția 08” urmărește susținerea sănătații fizice prin activități sportive în general și a luptelor de contact în special, pentru a preveni și combate consumul de droguri și lupta anti bullying atât în instituțiile de învățământ din municipiul și județul Constanța cât și din țară/din afara țării.

Obiectivul general al „Galei OSS Fighters Ediția 08” este aducerea la cunoștință a metodelor cele mai eficiente de a menține sănătatea fizică și psihică a populației alături de un corp sănătos, și promovarea stopării dopajului, de petrecere a timpului liber în favoarea practicării unui sport în general (sport de contact în special) și care să orienteze tinerii (inclusiv adulții) către activităţi sportive pe care aceştia pot opta să le practice, cu regularitate într-un cadru organizat.

„Gala OSS Fighters Ediția 08” se adresează tinerilor începând cu vârsta de peste 15 ani+ până la adulți de toate vârstele, din municipiul și județul Constanța și din țară (dar și din afara țării).

Printre obiectivele specifice ale „Galei OSS Fighters Ediția 08” se află:

1. reducerea şanselor de a dezvolta obiceiuri periculoase populaţiei tinere prin insuflarea practicării sportului, copiilor, tinerilor și adulților în vederea unei vieţi sănătoase prin practicarea sportului în general;

2. oferirea de alternative sănătoase de a petrece timpul liber, în defavoarea folosirii excesive a tehnologiei şi gadgeturilor de către copii, tineri și adulți în contextul național actual al pandemiei mondiale;

3. educarea populației din municipiul Constanţa, implicit din țară și din afara țării, în plan psihologic, social, fizic spre un stil de viaţă sănătos şi a prevenţiei unor comportamente de risc, abandon şcolar, lupta anti dopajului etc. prin practicarea sportului;

4. cultivarea şi stimularea interesului populaţiei tinere din Constanţa, implicit din țară și din afafa țării pentru practicarea sportului în general pentru o viaţă mai sănătoasă;

5. oferirea unui model de practicare a unor activităţi sportive într-un cadru organizat populaţiei tinere, în vederea oferirii de alternative la tehnologia modernă de petrecere a timpului liber;

6. formarea în timp, de sportivi care să practice diferite sporturi de contact la nivel naţional și internațional;

7. educarea populației tinere (și nu numai) cu privire la efectele nocive ale consumului de substanțe stupefiante denumite generic „droguri” prin implicarea autorităților locale - Primăria Municipiului Constanța și DFS (Dynamite Fighting Show) în lupta antibullying - în organizarea și implementarea proiectului „Gala OSS Fighters Ediția 08”;

8. promovarea de tinere talente din diferite colțuri ale țării /lumii și oferirea de șanse să își îmbunătățeasca performanțele sportive, alături de luptători de calibru, reprezentanți ai celor mai relevante cluburi sportive din România și din străinătate prin participarea la „Gala OSS Fighters Ediția 08”;

9. promovarea celor mai atractive obiective turistice din Constanța.