Concert extraordinar de colinde, la Festivalul Iernii!

joi, 21 decembrie 2017 - joi, 21 decembrie 2017

cantus domini

Săptămâna aceasta, încă de astăzi puteţi participa la spectacole la scena Castelului Fermecat. Începând cu ora 18.00, veţi fi întâmpinaţi de bunele vrăjitoare Sara, Mara şi Barbara, cu spectacolul „Povestea din Castelul Fermecat“. Apoi, vă invităm la „Winter show“ (Club Amicii), după care „Spărgătorul de nuci“ (Teatrul pentru Copii şi Tineret „Căluţul de mare“) îşi va face apariţia pe scenă.

Mâine, 22 decembrie a.c., deschiderea serii va fi realizată, începând cu ora 18.00, de Teatrul pentru Copii şi Tineret „Căluţul de Mare“, cu spectacolul „Iată, vin colindători!“ Şi pentru că se apropie marea sărbătoare a Crăciunului, corul bărbătesc Cantus Domini ne va oferi, apoi, un excepţional concert de colinde.
Corul bărbătesc Cantus Domini a apărut din inițiativa unor iubitori de muzică, tineri de formație teologică și/sau muzicală. Membrii acestuia sunt doctoranzi, masteranzi şi studenţi teologi, majoritatea absolvenţi ai Seminarului Teologic din București, dar şi actuali elevi seminarişti. Fondatorul și dirijorul corului este arhid.prof.dr. Ștefan Constantin Răzvan. Corul care Îi cântă lui Dumnezeu, după cum îl recomandă numele de inspiraţie latină, se numără printre coralele internaţionale de succes, cu un palmares notabil de medalii de aur şi argint obţinute la concursurile naţionale şi internaţionale.

La finalul serii, talentaţii elevi ai Palatului Copiilor Constanţa vor evolua într-o „Feerie muzicală“, un spectacol inedit de muzică şi dans.
Spectacolele vor continua pe scena Castelului Fermecat până luni, 25 decembrie a.c., inclusiv, între orele 18.00 şi 20.00.

Nu uitaţi, până pe 14 ianuarie 2018, în fiecare zi, în intervalul orar 11.00 - 21.00, Atelierul de Magie, Atelierul de Jucării, Atelierul Pinguinilor Muzicali, Căsuţa Hobbiţilor şi Ambasada lui Moş Crăciun sunt gazdele mai multor cursuri. Programul și detalii despre acestea sunt disponibile pe site-ul www.festivaluliernii.ro.
În plus, toţi constănţenii sunt aşteptaţi la Ambasada lui Moş Crăciun din Tărâmul Magic dacă vor să dăruiască micuţilor din centrele de plasament cadouri, pentru ca Sărbătorile să aibă aceeaşi culoare pentru toţi, aceea a bucuriei!

Festivalul Iernii 2017 - Tărâmul Magic al Crăciunului este un eveniment finanțat de Primăria Municipiului Constanţa şi organizat de Asociația Culturală Teatrelia, cu sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean Constanţa, Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Constanţa, Grupării Mobile de Jandarmi „Tomis“ Constanţa, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea“ şi Inspectoratului de Poliţie al Municipiului Constanţa.